Kütahya da Termal Turizm

Home » Kütahya da Termal Turizm

Türkiye jeotermal kaynakların zenginliği ve potansiyeli bakımından dünyanın ilk yedi ülkesinden biri. Avrupa’da kaynak potansiyeli açısından birinci, kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırayı alıyor.
 
Tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle adından söz ettiren Kütahya; Frigya, Roma, Selçuklu ve Osmanlılar’dan günümüze ulaşan, dünyaca ünlü Kütahyalı Seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde övgüyle söz ettiği şifalı sularıyla kaplıca, termal turizm ve termal sağlık turizmi denilince Türkiye’de ilk akla gelen şehirlerden biri.
 
Türkiye’de Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen 5 adet Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile 73 adet Termal Turizm Merkezi bulunuyor. 73 adet Termal Turizm Merkezinden 9 tanesi ise Kütahya’da.
 
Yüksek termal değerlere sahip, sağlık turizmi açısından son derece önemli olan Kütahya’daki Termal Turizm Merkezleri ile kaplıcalar arasında Yoncalı ilk sıralarda yer almaktadır.

YONCALI KAPLICALARI

Konumu: Kütahya’nın batısında yer alan Yoncalı Kaplıcası şehir merkezine 16 km. uzaklıktadır
Su Sıcaklığı: 41 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, nörolojik hastalıklar, travmatik ve spor rahatsızlıklarının tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri: 4 ve 3 yıldızlı oteller ayrıca uygulama oteli ve belediye belgeli apart oteller bulunmaktadır.  Günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri Türk hamamı, açık ve kapalı havuzlar mevcuttur.

Kaynak : Kütahya Valiliği

Şahin Termal Otel & Spa